Can Atalay: Bu seçim ilk turda kazanılmalı, bir oy Kemal’e bir oy TİP’e

Türkiye İşçi Partisi’nin Hatay birinci sıra milletvekili adayı Gezi tutuklusu avukat Can Atalay, cezaevinden kendisine sorulan soruları yanıtladı. Seçim atmosferinin Silivri’den gergin gözüktüğünü söyleyen Atalay, “İstibdâd rejimini sona erdirmek için herkesin üzerine düşen sorumluluğu yerine getireceğine eminiz. Bu tarihi seçim ilk turda kazanılmalıdır. Bu sebeple, “Bir Oy Kemal’e Bir Oy TİP’e” dedi.

Medyascope’tan Gamze Elvan’ın sorularını yanıtlayan Atalay’ın röportajından bir bölüm şöyle:

Yaklaşık bir yıldır hapistesiniz. İçeriden ülkenin durumunu nasıl gözlemlediniz?

İçeride olan, dışarıda olandan memleketi daha yakın takip ediyormuş. Bir yıl hem kısa ama hem de uzun bir süre. Biz içeri girdiğimizde fiyat artışları başlamıştı ama rakamlar biz içerideyken çıldırdı. Bunu A-47’den avukat görüş mahalline gittiğimiz, pek uzun denemeyecek mesafede dahi fark ediyorduk.

6 Şubat ise bir milattır. Sabah sayımı sırasında ilk depremi öğrendik, ikinci depreme ise canlı yayında tanık olduk. Arama-kurtarma faaliyetinin günler sonra başlayabilmesi, afet sonrasına ilişkin yapılan onca hazırlığın aslında “kağıttan kaplan” olduğunun anlaşılması ve göz göre göre insanlarımızın ölümü bekler hale düşürülmesi çok can yakıcıydı. Deprem güvenliğini bina yıkıp yeniden yapmaya indirgeyen siyasal iktidarın sözcüleri ise küfür gibiydi…

6 Şubat depremleri sonrasındaki yurttaş dayanışmasını örgütleyen siyasal ve toplumsal muhalefet ise memleketin hem yüz akı hem de umudu olduğunu bir kere daha gösterdi.

Seçim atmosferini nasıl değerlendirirsiniz?

Atmosfer Silivri’den gergin görünüyor. Atmosferin nasıl olduğunu siz söyleyin ama A-47 mürettebatı gergin, onu söyleyebilirim.

Aday olmanızdaki temel amaç neydi?

Bir avukat olarak ve Sosyal Haklar Derneği üyesi olarak -kendimi tekrar etmeden- yapabileceğim katkıları yaptığım kanısındayım. Adaylık bahsi gündeme gelmeden de görüşe gelen genç arkadaşlarımla hem bu fikrimi hem de bunu aşmaya ilişkin çözüm önerilerimi paylaşmaya da başlamıştım. Civanmert bir avukat kuşağı geliyor; onların inisiyatiflerini artırmayı bu memlekete karşı bir sorumluluk olarak görüyorum.

Öte yandan da bu seçimin tarihi bir önemi olduğu açık. Geçtiğimiz dönem parlamenter arkadaşlarımız çok iyi iş çıkardı. Kılıçdaroğlu’nun ifadesiyle “cumhuriyetin demokrasi ile taçlandırılacağı” bir yasama döneminde görev almayı çok önemsedim.

Son olarak; toplumsal muhalefet önemli bir birikim yarattı. Bu birikimin devlet katında siyaset sahnesinde daha güçlü, çok daha güçlü ifadesi ve “demokratikleşme”ye çalışanların ve gelecek kuşakların hakları yönünden ağırlık konmasını önemli görüyorum.

Erkan Baş arkadaşım, “Solsuz demokrasi soluksuz kalıyor” dedi. Son derece isabetli bir teşbih. Solsuz, toplumsal muhalefetsiz, muktedir yurttaşlar olmaksızın demokratikleşme soluksuz kalır.

Sadece TİP’ten mi teklif aldınız yoksa başka partiler de size teklif getirdi mi?

Hayır, başkaca bir “teklif” almadım.

Oylarına talip olduğunuz seçmene ne söylemek istersiniz?

Şu anda Hataylıların bir bölümü il dışında. 14 Mayıs’ta Hatay’ın tarihi ve kültürel değerleri ile birlikte bir bütün olarak yeniden inşasına çalışmaya talibiz. Yitirdiğimiz canlarımızın hesabını sormaya talibiz. Deprem suçları ile mücadeleye ve sorumluları ile hesaplaşmaya talibiz. Hataylıların kentini, anılarını, değerlerini sahipsiz bırakmayacağına şüphem yok. Bu yolda onlarla omuz omuza mücadeleye etmeye talibiz. İstibdâd rejimini sona erdirmek için herkesin üzerine düşen sorumluluğu yerine getireceğine eminiz. Bu tarihi seçim ilk turda kazanılmalıdır. Bu sebeple, #BirOyKemaleBirOyTipe. O oyun hakkını vereceğimize de söz veriyoruz.

RÖPORTAJIN TAMAMI

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir