Eşcinsel çift, Başbakan Meloni’nin faşist partisine açtığı davayı kazandı

Kanadalı BJ Barone ve Frankie Nelson, İtalya Başbakanı Giorgia Meloni’nin faşist İtalya’nın Kardeşleri partisine açtığı tazminat davasını kazandı. Parti, 2016 yılında, İtalya’daki taşıyıcı annelik karşıtı kampanyasında Barone ve Nelson’ın yeni doğan oğullarıyla çekilen bir fotoğrafını kullanmıştı. 2014 yılında taşıyıcı bir annenin yardımıyla Milo adında bir oğulları olan çift, bunun üzerine İtalya’nın Kardeşleri’ne dava açmıştı.

BBC’nin haberine göre, partinin Barone ve Nelson’a ayrı ayrı 10 bin euro ödemesine hükmedildi. Parti, İtalya merkezli Gay Lex hukuk bürosu avukatlarının ‘fotoğrafın incitici bir şekilde kullanıldığını’ ifade ederek açtığı davanın sonucuna itiraz etti.

TAŞIYICI ANNELİĞİ ‘EVRENSEL SUÇ’ SAYAN TASARI ONAYLANMIŞTI

İtalya’da faşist Meloni hükümetinin hazırladığı taşıyıcı anneliğin evrensel suç sayılmasına ilişkin kanun teklifi, parlamentonun alt kanadı Temsilciler Meclisi’nde temmuz ayında kabul edilerek, oylanmak üzere Senato’ya gönderilmişti. Yasa, 400 sandalyeli Temsilciler Meclisi genel kurulunda yapılan oylamada, iktidarı oluşturan sağ partilerin desteğiyle 109’a karşı, 166 oyla kabul edilirken, tasarının yasalaşması halinde, ihlal durumunda 1 milyon euro’ya kadar para cezası ve iki yıla kadar hapis cezası öngörülüyor. (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir