Soylu’dan ‘olay yükselir’ uyarısı

CNN TÜRK’te Hakan Çelik’in programına katılan Soylu özetle şunları söyledi: 

HERKES KORUMASIZ GEZİYOR: 69 olay oldu. İYİ Parti’nin saldırı olarak nitelediği olayda deliller var, delillerin tek bir tarafı yok. İYİ Parti’nin başkanı çıktı, ‘Buraya koruma almadan geldim’ dedi. Herkes korumasız geziyor zaten. Başka bir hale taşındı olay. 

EMNİYET, SAVCILIK PEŞİNDE: (Bahçelievler saldırısı) Biz bunları seçim olayları olarak değerlendiririz. Bunu siyaset yükseltmez. Bahçelievler’deki saldırı sonrası sağ duyulu açıklama yapıldı. Kan davasına dönüştürücü açıklamalar olursa olay yükselir. Dün akşamki (cuma akşamı) olay son dönemlerdeki karşı karşıya kaldığımız organize suç örgütlerinin yaptığı olaylardan. Hem İstanbul Emniyeti, hem savcılık işin peşinde. 

3 AYRI TEDBİR: Deprem sonrası seçim sürecine girdiğimiz için tansiyon çok yüksek seviyede ilerlemiyordu. Ta ki İYİ Parti’ye isabet eden mermi olayına kadar. Güvenlik birimlerimiz 8 bölgeye gittiler ve seçimler öncesi, seçim günü ve seçim sonrası için 3 ayrı tedbir alınacak. Seçimin huzurunu alt üst edecek birkaç asayiş olay dışında olayla karşılaşmış değiliz. 

DAĞLARDA 86 TERÖRİST KALDI: 86 tane dağlarda terörist kalmış. Biz Kato’ya operasyon yaptığımızda yüzlerce terörist vardı. Şu anda orası bizim çinko ithalatımızı gerektirmeyecek madene sahip. Şırnak bir petrol şehri haline geliyor. 

GÜVENLİK RADARLARINI AÇTIK: (Deprem bölgesinde seçim güvenliği) YSK ve Adalet Bakanlığı ile takip ediyoruz. Bu benim İçişleri Bakanı olarak 6’ıncı seçimim. PKK, insanlara baskıyla oy kullandırttı. El altından son 3-4 gece önce gidip, ‘Seni biliyoruz’ diye baskı yaparlar. Bütün güvenlik radarlarını açmış durumdayız. 

SEÇİM İÇİN KONTEYNER: Köylere kurduğumuz konteynerler kalacak. Farklı amaçlarla kullanabilirler. Afet bölgesine seçimlerle ilgili de konteyner yaptırıyoruz. Kritik yerler Hatay Antakya ve Defne. Antakya’nın 3’te 2’si yok şu an. Dağın eteklerinde bulunan mahallelerde hayat devam ediyor. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir