BONK ve Bu 5 Altcoin Uçuyor: İşte Yükselişin Sebepleri!

Kripto para piyasası, Fed’in son kararlarının ardından yatırımcıların dikkatlerini yeniden risk bahisli varlıklara çevirmesiyle bugün önemli bir yükselişe tanık oldu. ABD enflasyon verileri ve FOMC kararına ilişkin endişelere atfedilen bu hafta başındaki düşüş, Federal Reserve’ün faiz oranını koruması ve 2024 ve sonrasında beklenen kesintilere ilişkin planlarını özetlemesiyle olumlu bir dönüş yaptı. Özellikle BONK, ADA, XRP gibi coinler yükseliş yaşadı. BONK yükselişinin ardında Coinbase duyurusu dikkat çekti.

FED, faizi sabit tuttu

Kriptokoin.com olarak da bildirdiğimiz gibi Federal Reserve, 14 Aralık Çarşamba günü oybirliğiyle aldığı kararla, gösterge gecelik borçlanma faiz oranını %5,25-%5,5 aralığında tutmayı tercih etti. Ilımlı enflasyon oranı ve istikrarlı ekonomik koşullarla desteklenen bu karar, küresel finans piyasası için olumlu bir görünüme işaret ediyor ve kripto para piyasasındaki yükselişe katkıda bulundu. İleriye bakıldığında, Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC), 2024 yılında her birinin çeyrek yüzde puanlık artışlar halinde olması beklenen en az üç faiz indirimi planlarını açıkladı. Ekonomik istikrarı daha da güçlendirmeyi amaçlayan bu stratejik hamle, piyasa katılımcıları tarafından coşkuyla karşılandı.

Kripto para piyasası, Federal Reserve’ün duyurularının ardından fiyatlarda kayda değer bir artış yaşadı. Amiral gemisi kripto para birimi Bitcoin, son 24 saatte %4,58 artışla 42.718,87 dolara ulaştı. Bu artış yatırımcılara güven aşıladı ve pek çok kişi önümüzdeki günlerde yeni bir yıllık en yüksek seviyenin görüleceğini tahmin ediyor. Diğer önde gelen kripto para birimleri de olumlu hareketler gösterdi; Ethereum %3,98 artışla 2.250,27 dolara, XRP %2,91 artışla 0,624 dolara ve Cardano %16,90’lık önemli bir kazançla 0,6535 dolara yükseldi. Genel kripto piyasası değeri %4,64 artarak 1,6 trilyon dolara yükseldi ve bu durum piyasadaki yenilenen iyimserliği yansıtıyor.

BONK, “mütevazı” kazanç kaydetti

Meme coin kategorisinde bile kripto para birimleri mütevazı kazançlar sergiledi ve bu da yatırımcıların spekülatif pozisyon alma istekliliğini gösteriyor. Dogecoin %4,47 artışla 0,09555 dolara yükselirken, Shiba Inu %5,51 artışla 0,000009843 dolara yükseldi. Kripto piyasasının genel korku ve açgözlülük endeksi 76’ya yükseldi ve bu da yatırımcılar arasında artan güvene işaret ediyor.

Bu sırada Solana merkezli meme coin Bonk (BONK), önde gelen borsa Coinbase’in  Perşembe günü tokeni listeleyeceğini söylemesinin ardından son 24 saat içinde %40 arttı ve bu da onu Dogecoin (DOGE) ve Shiba Inu’nun (SHIB) ardından üçüncü en büyük meme coin haline getirdi. Borsa çarşamba günü yaptığı duyuruda, “Bu varlığın yeterli arzı sağlandıktan sonra, BONK-USD işlem çiftlerimizde işlem aşamalı olarak başlayacak” dedi.  Borsanın sunduğu tokenlar konusunda seçici olma eğilimi göz önüne alındığında, Coinbase listelemeleri genellikle token fiyatlarında kısa vadeli bir artışa yol açtı ve bir listeleme, yatırımcılara listelenen projeler için bir meşruiyet duygusu verebilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir