Elektrik ve doğal gaza dev zam! Zamlı faturalar için oran ve tarih verdi

Benzin ve motorin fiyatlarına ardı ardına gelen zamların ardından cebi yanan vatandaş bu kış nasıl ısınacağız derdine düştü. Gözler elektrik ve doğalgaz faturalarına gelecek yüksek zamlara çevrildi.

Halk Tv yazarlarından Olcay Aydilek, elektrik ve doğalgaza gelecek dev zamları köşesine taşıyarak tarih ve oran verdi.

Vatandaşın alım gücü günden güne düşerken zamlar ise hız kesmiyor.

Olcay Aydilek bugünkü köşesinde elektrik ve doğalgaza çift haneli bir zam yapılacağını duyurdu. Üstelik elektrik zammı ve doğalgaz zammı için tarih de verdi.

ZAMLAR GELECEK HAFTA AÇIKLANACAK

Olcay Aydilek, 1 Ekim’den geçerli yeni elektrik ve doğalgaz tarifesinde olası zam konusunda gelecek hafta Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu’nun (EPDK) elektrik, BOTAŞ’ın da doğalgaz tarifeleri konusunda karar alacağına dikkat çekti.

Aydilek, söz konusu yazısında, yine zamların da gelecek hafta EPDK ve BOTAŞ tarafından kamuoyuna duyurulacağını belirtti.

ELEKTRİK VE DOĞAL GAZA NE KADAR ZAM GELECEK?

“Sektöre göre, gerek elektrik gerekse de doğalgazda belli bir miktar zamma gereksinim var. Elektrik şirketleri, enerji yönetimine, yüzde 20-30 aralığında zammın gerekli olduğu mesajını iletiyor” diyen Aydilek, doğalgaz için de çift haneli hatrı sayılır bir zam yapacağını belirtti.

BORCUNU ÖDEMEYEN 3 ŞİRKETE EL KONULABİLİR

Aydilek, “EPDK, 21 Eylül Perşembe günü olağan toplantısını yaptı. Kurum, BOTAŞ’a doğalgaz borcu biriken üç şehiriçi dağıtım şirketinin durumunu ele aldı. Toplantıdan, doğalgaz sektöründe dengeleri değiştirecek, taşları yerinden oynatacak bir karar çıktı” dediği yazısında ÇORDAŞ, İNGAZ ve ARMADAŞ’ın, BOTAŞ’a olan borçlarına dikkat çekti.

Aydilek, ödeme yapılmaması halinde ise üç şirketin yönetimine el konulmasının gündeme gelebileceğini yazdı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir