Karar yazarı: Dem, Başak Demirtaş’ı aday gösterirse İmamoğlu’nun kazanması riske girer

Karar yazarı Yusuf Ziya Cömert, bugünkü köşe yazısında İstanbul’da yaşanacak yerel seçimleri gündemine aldı. İYİ Parti’nin Buğra Kavuncu’yu aday göstererek, CHP’ye ders vermek istediğini kaydeden Cömert, DEM’in Başak Demirtaş’ı İstanbul için aday çıkarması durumunda, İmamoğlu’nun kazanma şansının düşeceğini kaydetti. 

“İktidarın CHP’yi ve Altılı Masa’yı HDP’yle iltisaklı göstermesi çok yormuştu İyi Parti’yi ve lideri Akşener’i.” diyen Cömert, Akşener’in  ittifaktan ayrılarak bu yükten de kurtulduğunu söyledi. Yeniden Refah Partisi’nin AKP ile uzlaşamamasını da değerlendiren Cömert’in “Sağ seçmenin bagaj kaldırma kapasitesi” başlıklı köşe yazısının ilgili bölümü şu şekilde:

“Rivayetlere göre Yeniden Refah bir ya da iki ilçenin belediye başkanlığını istedi. Ak Parti tarafı belediye meclis üyeliği verebileceklerini söyledi. Yeniden Refahlılar da belediye meclis üyeliğini kendimiz kazanıyoruz zaten dediler. Yeniden Refah’ın tutumu konusunda fikir beyan edenlerin çoğu Yeniden Refah’ın son dakikada ikna olabileceği ihtimalini not ediyor. Haklı da olabilirler. (…)

Dem’in Başak Demirtaş’ı aday gösterip göstermeyeceği soruluyor. CHP’lilerin yaklaşımı şöyle: Dem aday gösterirse İBB başkanı İmamoğlu’nun kazanma şansı yüksek. Dem Başak Demirtaş’ı aday gösterirse İmamoğlu’nun kazanması riske girer. Neden?

Çünkü Demirtaş aday olursa Dem İstanbul’dan oy almayı önemsiyor demektir. Dem’in seçmeni de partisinin verdiği sinyali alır. İmamoğlu’nun asıl rakiplerinin kendi partisinin içinde olduğunu söyleyenler de az değil.  Şu anda CHP’nin içinde ve etrafında İmamoğlu’nun kaybetmesini temenni eden CHP’lilerin bulunduğunu söyleyebiliriz. İmamoğlu İBB’yi kazanırsa CHP yeni bir döneme girmiş olacak. Kaybederse muhtemelen eski bir döneme… Cumhur İttifakı adayı Murat Kurum’un sırtında Ak Parti bagajı var. Pahalılık, ekonomik kriz, enflasyon… Adalet, şeffaflık gibi bagajları saymıyorum, anlaşıldı ki böyle şeyleri önemseyenlerin sayısı seçimi etkileyecek nicelikte değil. İmamoğlu’nun sırtında da kendi partisindeki uyumsuzluğun, muhalefetteki dağınıklığın bagajı. Sağ seçmenin bagaj kaldırma kapasitesinin daha yüksek olduğunu göz ardı etmemek lazım.”

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir