Muhalefetten Can Atalay tepkisi: Yargıtay milli iradenin ırzına geçti

TİP Hatay Milletvekili Can Atalay’ın TBMM’de üyeliğinin düşürülmesine yönelik tepkiler, Türkiye Varlık Fonu’nun hesaplarının görüşüldüğü TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda da devam ertti. CHP’liler Atalay’ın milletvekilliğinin TBMM tarafından düşürülmesini ‘Anayasa darbesi’ olarak niteledi. CHP’liler komisyon salonunda üzerinde “Hukuka Darbe, Milli İradeye Darbe, Adalete Darbe” yazan pankartlar açtı.

CHP Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, Atalay’ın milletvekilliğinin düşürülmesiyle Anayasa’nın askıya alındığını, yetkisini Anayasa’dan alan Plan ve Bütçe Komisyonu Başkanı AKP’li Mehmet Muş’un da yetkisinin ortadan kalktığını öne sürdü.

“DÜŞMAN YAPAMADI, FETÖ YAPAMADI, SİZ YAPTINIZ”

Ağbaba şöyle konuştu:

– Artık başkan olarak Mehmet Muş’u ve Anayasa’yı ortadan kaldıran bütün milletvekillerini de tanımıyoruz. Bu karar Cumhurbaşkanını da tanımama hakkını veriyor. Atalay kararıyla Yargıtay milli iradenin ırzına geçmiştir. Yargıtay Meclis’e ve TBMM Başkanı’na ayar verdi, Başkan yurt dışına kaçtı.

– Bu bir darbe girişimidir. Yargıtay eliyle Anayasayı hiçe sayma, devre dışı bırakma şeklinde darbe girişimidir. 1920 yılında bu millete düşman ayar veremedi. FETÖ 15 Temmuz 2016’da topla, tüfekle ayar veremedi. AKP milletvekilleri olarak sizler oylamada parmakla darbe yaptınız.

“SİZİNLE OTURMAKTAN UTANIYORUM”

CHP Milletvekili Tahsin Ocaklı da Atalay’ın milletvekilliğinin AKP oylarıyla düşürüldüğünü ifade ederek, komisyonda bulunan AKP’li milletvekillerine “Bunu yapanlarla karşı karşıya oturmaktan utanıyorum. TBMM Başkanı’nın konuyu gündeme alması TBMM’nin onuruna yapılmış bir darbedir” diye seslendi.

CHP’li Vehbi Bakırlıoğlu da Atalay’ın vekilliğinin düşürülmesiyle Anayasa’nın askıya alındığını söyledi ve “Yargıtay bir kalkışma içerisine girdi, sizler de buna taraf oldunuz, hicap duyuyorum, Anayasanın bir sayfasını yırttık” diye konuştu.

AKP’Lİ VEKİLDEN SAVUNMA

AKP Milletvekili Orhan Yeğin ise iddia edildiği gibi parmaklarını Atalay’ın milletvekilliğinin düşürülmesi için kaldırmadıklarını söyledi. Ağbaba bu açıklama üzerine “Yani siz Atalay’ın milletvekilliğinin düşürülmesine karşı mısınız?’” diye sordu. Yeğin de “Benim karşı olmam, Atalay’ın söylemlerine karşı çıkmam, tam aksi cümleler söylemem başka bir şey, onun yaptıklarının hukuki olup olmaması başka bir şey. Kimse bize Anayasayı rafa kaldırdınız diyemez” dedi.

“PENSİLVANYA’YI İYİ BİLİRSİNİZ”

AKP Milletvekili İsmail Güneş de Atalay’ın Anayasayı ortadan kaldırmaya yönelik faaliyetlerde bulunduğunu, bu konuda iki mahkeme arasında uyuşmazlık olduğunu, TBMM’nin de vekilliğini düşürdüğünü söyledi.

Bu sözler üzerine Veli Ağbaba, Güneş’e “Sizin bu yaptığınıza Pensilvanya’daki de gülüyor. Pensilvanya’yı iyi bilirsiniz. Sizin orada eski arkadaşlarınız var. Benim topla tüfekle yapamadığımı bunlar yaptı diyor Pensilvanya’daki” dedi.

Plan ve Bütçe Komisyonu Başkanı Mehmet Muş da “Bu meseleyi Plan Bütçe Komisyonunda çözemeyiz” ifadesini kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir